TWOJE WŁASNE ŹRÓDŁO ENERGII

Nie obawiaj się więcej podwyżek cen prądu. Umów się na bezpłatną konsultację i zmniejsz rachunki za prąd w Twoim gospodarstwie. Wykonujemy TYLKO bezpieczne instalacje na gruncie.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to niewielka najczęściej przydomowa elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Mikroinstalacja jeżeli to możliwe lokalizowana jest na gruncie, kolejną dużo popularniejszą możliwością jest zlokalizowanie mikroinstalacji na dachu budynku. Mikroinstalacja fotowoltaiczna jest tak projektowana, by pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną jej właściciela, co pozwala znacząco zredukować wydatki za prąd.

Według obecnie obowiązującej wersji ustawy o odnawialnych źródłach energii,  mikroinstalacja to instalacja o łącznej zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW, która jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW.  Wcześniej moc nie mogła być większa niż 40 kW, a moc cieplna w skojarzeniu – 120 kW. Zmiana ta jest korzystna chociażby z faktu, że budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej na dachu czy na gruncie nie wymaga żadnego pozwolenia na budowę.

microinstalations.jpg

Możemy być pewni, że w nadchodzących latach będziemy świadkami znaczących wzostów cen energii elektrycznej - również dla gospodarstw rolnych. Wg ekspertów, optymistyczny wariant to wzrost o ok. 20% do 2030 roku, a pesymistyczne prognozy mowią o nawet 80% proście cen w tym okresie! Poniższy wykres obrazuje prognozę cen energii zł/kWh.

Co to oznacza?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która z każdym rokiem będzie przynosić coraz większe oszczędności, dzięki czemu czas zwrotu z inwestycji będzie się zmniejszał. 

Prosumentem, czyli producentem i konsumentem energii elektrycznej w jednym może stać się każdy, kto myśli o kupnie i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Prosument to odbiorca końcowy kupujący energię elektryczną na podstawie umowy kompleksowej, a jednocześnie wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji, w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą regulowaną ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Kto może zostać prosumentem:

  • osoby fizyczne,

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą pod warunkiem, iż wytwarzają energię na potrzeby niezwiązane z prowadzoną działalnością,

  • osoby prowadzące gospodarstwa rolne, rybackie, sadownicze, hodowcy pod warunkiem, że działalność ta nie jest objęta ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,

  • jednostki samorządu terytorialnego,

  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,

  • kościoły, związki wyznaniowe.

Wykorzystywanie fotowoltaiki w rolnictwie niesie za sobą wiele korzyści – do najważniejszych należą:

  • Rolnik prosument produkuje potrzebną energię elektryczną, dzięki czemu znacząco obniża koszty energii.

  • Mikroinstalacje dachowe pozwalają wykorzystać dachy budynków gospodarczych, najczęściej niewykorzystywanych, za to z dobrymi warunkami słonecznymi.

  • Zakład energetyczny musi odebrać energię elektryczną – wymusza to na nim system prosumencki.

  • Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe – użytkowanie systemu nie generuje dodatkowych kosztów.

  • Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie powoduje wzrost wartości nieruchomości, a także podnosi jego prestiż.

  • Rolnik prosument może zmniejszyć podatek rolny, a także skorzystać z 25% ulgi inwestycyjnej.

  • Odpisy amortyzacyjne od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym pozwalają zmniejszyć koszty inwestycyjne.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną w ciągu dnia przez cały rok, przy czym znacząco większa produkcja ma miejsce w sezonie wiosenno-letnim. Nadwyżka wygenerowana podczas sezonu wiosenno-letniego odprowadzana jest do sieci energetycznej i tam magazynowana przez 365 dni. Energię tą można wykorzystać w okresie zmniejszonej produkcji lub w przypadku jej braku – sezon jesienno-zimowy, noc.

Rozliczenie z zakładem energetycznym następuje w ujęciu rocznym, co oznacza, że odprowadzoną nadwyżkę energii można odebrać w ciągu 365 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego. Rozliczenie odbywa się bezgotówkowo, w oparciu o tzw. system opustów eliminujący sprzedaż energii elektrycznej.

Energia oddana i pobrana z sieci bilansowana jest w zależności od mocy mikroinstalacji:

  • Instalacje do 10 kW – opust wynosi 0,8 kWh za każdy 1 kWh energii wprowadzonej do sieci,

  • Instalacje powyżej 10 kW – opust wynosi 0,7 kWh za każdy 1 kWh energii wprowadzonej do sieci.

Planując budowę mikroinstalacji należy tak ją zaprojektować aby wyprodukowała w skali roku energię w ilości odpowiadającej dotychczasowemu rocznemu zużyciu, powiększonemu o straty związane z magazynowaniem nadwyżek energii w sieci operatora.

W polskich warunkach atmosferycznych z każdego 1kWp instalacji można uzyskać średnio 1000 kWh energii rocznie.

1 kWp = +/- 1000kWh/rok

 

  • brak pozwolenia na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej,

  • brak wymogu koncesji na produkcję energii elektrycznej,

  • brak opłaty przyłączeniowej do sieci,

  • bezpłatny montaż licznika dwukierunkowego,

  • system opustów premiujący wykorzystanie energii na własny użytek,

  • bezzwrotna dotacja Mój Prąd w wysokości nawet 5 000 zł,

  • zwolnienie dotacji Mój Prąd z podatku PIT,

  • możliwość odliczenia kosztów budowy mikroinstalacji od podstawy opodatkowania,

  • ujednolicona stawka VAT 8% na instalacje fotowoltaiczne.

Program „Mój Prąd” jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego celem jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego i ochrona środowiska naturalnego, poprzez promowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Program Mój Prąd 3.0 startuje od lipca 2021.

Dla kogo i na co?

Program „Mój Prąd” skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową z zakładem energetycznym, regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii wytworzonej w mikroinstalacji.

Program umożliwia dofinansowanie kupna i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW przeznaczonej na cele mieszkaniowe. Nie można dofinansować rozbudowy już istniejącej instalacji.

Forma i wysokość dofinansowania

Dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji umożliwia pokrycie do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji w jedną mikroinstalację fotowoltaiczną, nie więcej jednak niż 5000 PLN na jedno przedsięwzięcie.

Usługa termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów kupna i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej. Skorzystać z niej mogą wyłącznie właściciele i współwłaściciele budynków jednorodzinnych już wybudowanych. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł. i dotyczy wszystkich przedsięwzięć modernizacyjnych realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W przypadku, gdy kwota odliczenia jest wyższa od rocznego dochodu, to nadwyżkę tę można odliczyć w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Finansuj swoją elektrownie słoneczną wygodnymi ratami leasingowymi, a ponadto skorzystaj z ulgi inwestycyjnej! Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą i zaproponuje najwygodniejszą formę finansowania.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu kontaktu telefonicznego lub e-mail przez przedstawiciela firmy i przedstawienie oferty. Dane przekazuję dobrowolnie i przyjmuję do wiadomości, że mam prawo ich wglądu, przenoszenia, poprawiania i usuwania. Więcej informacji w Polityce prywatności

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która z każdym rokiem będzie przynosić coraz większe oszczędności, dzięki czemu czas zwrotu z inwestycji będzie się zmniejszał